האם יש תרופות הגורמות לדיכאון?

האם יש תרופות הגורמות לדיכאון? מה משותף לתרופות מרשם מסוימות לאסתמה, אקנה, מלריה והפסקת עישון? תשובה: הם תרופות הגורמות לדיכאון.

 

דיכאון כתופעת לוואי של תרופות מרשם נפוץ ותופס יותר ויותר תשומת לב. סוג תרופות הגורמות לדיכאון עשויות להפתיע אותך. לדוגמה, תרופה לאסטמה, Singulair montelukast, עוזרת לאנשים לנשום בקלות יותר, אך תופעות הלוואי שלה עשויות לכלול דיכאון, חרדה וחשיבה אובדנית, על פי סקירת מחקרים שפורסמה ב- Pharmacology בשנת 2014.

 

בשנת 2009, נוספו תופעות לוואי פסיכיאטריות כתוצאות אפשריות של Singulira, כוללים רעד, דיכאון, אובדנות – חשיבה והתנהגות אובדנית – וחרדה.

 

תרופות עם דיכאון כתופעת לוואי

ד"ר ברמנר פרסם מחקרים על הקשר האפשרי בין השימוש בטיפולי אקנה בחומצה רטינואית לבין התפתחות דיכאון. אחת התרופות בקטגוריה זו היא אקוטן (איזוטרטינואין), טיפול דרך הפה לאקנה קשה שקשור לבעיות פסיכיאטריות, כולל דיכאון.

"הגרסה המקורית של איזוטריטינואין, Accutane, הוצאה מהשוק בשנת 2009, אם כי היא ממשיכה להיות משווקת כ- Roaccutane בבריטניה, באוסטרליה ובמדינות אחרות", מציין ברמנר. "בארה"ב ישנם שלושה גנריים. גרסאות זמינות אשר נקשרו גם לדיווחים על דיכאון והתאבדות, סוטרט, קלאראוויס ואמנסטום. "

 

הרשימה המלאה של תרופות הגורמות לדיכאון היא ארוכה. חוקרים בריטים מצאו 110 תרופות שונות בין השנים 1998 ו 2011, אשר היו קשורות לסיכון מוגבר לדיכאון, על פי דוח שפורסם ב- BMC Pharmacology and Toxicology בספטמבר 2014.

 

מלבד isotretinoin ו- montelukast, תרופות שיכולות לגרום או לתרום להתפתחות דיכאון או תסמיני מצב רוח אחרים כוללים:

 

Lariam (מפלוקין), המשמש לטיפול במלריה. דיכאון, חרדה ופסיכוזה הם בין תופעות הלוואי של תרופה זו, על פי מאמר ב- Medical Science Monitor בשנת 2013 שחקר את המפל הכימי מאחורי שינויים במצב הרוח.

Chantix (ורניקלין),עוזר להפסיק לעשן. מינהל המזון והתרופות (FDA) אומר שיכול להיות חרדה, דיכאון ומחשבות אובדניות כתופעות לוואי אפשריות של תרופה זו.

אינדרל (פרופרנולול הידרוכלוריד) ותרופות אחרות בקלאס חוסמי בטא, המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה. מחקרים בנושא חוסמי בטא ודיכאון מצביעים על כך שחלק מהתרופות בקלאס זו, אך לא כולן, יכולות לתרום לדיכאון, על פי דיווח בגיליון פברואר 2011 של כתב העת Journal of Clinical Psychopharmacology.

אמצעי מניעה. אמצעי מניעה כולל אלה המועברים על ידי טבעת נרתיקית או טלאי עלולים להוביל לדיכאון אצל אנשים מסוימים, על פי מחקר שפורסם במאגר Cochrane של ביקורות שיטתיות בשנת 2010.

קורטיקוסטרואידים. יש אנשים שלוקחים קורטיקוסטרואידים חווים תופעות לוואי כמו דיכאון, חרדה והתקפי פאניקה, בין היתר, על פי סקירת מחקרים שפורסמה ב- Rheumatology International בשנת 2013.

אינטרפרון-אלפא. עד 40 אחוז מהאנשים שמשתמשים בתרופה אימונולוגית זו עלולים לחוות דיכאון, על פי דו"ח משנת 2009 ב- Dialogues in Neuroscience Clinical.

אינטרפרון בטא. הקשר בין תרופה אימונולוגית זו לדיכאון מתווכח, אך החוקרים המדווחים על ההתקדמות הטיפולית בהפרעות נוירולוגיות בשנת 2011 מציינים כי דיכאון מהווה דאגה לאלו הנוטלים אותו, בין השאר בגלל מצבו הבסיסי.

מעכבי טרנסקריפטאז הפוך של נוקלאוזיד. תרופות אלו נגד HIV עשויות להגביר את הסיכון לדיכאון, על פי מחקרים שפורסמו בגיליון ספטמבר 2014 של ה- HIV Medicine. ארימידקס (anastrozole) ו aromasin (exemestane). שני הטיפולים ארוכי הטווח הללו לסרטן השד עשויים לתרום לדיכאון, על פי ה- FDA.

Vigabatrin. נוגד פרכוסים זה עלול לגרום לדיכאון, עצבנות ופסיכוזה, מציין סקירה של מחקרים ב- Acta Neurologica Scandinavica בשנת 2011.

ה- FDA חוקר תרופות שיש בהן דיווחים רבים על תסמיני דיכאון כתופעת לוואי. זה דורש מה שמכונה אזהרות קופסאות שחורות כדי להדפיס בבירור על תרופות, כמו איזוטריטינואין, אשר נקשרו לדיכאון והתנהגות אובדנית, בין איומים בריאותיים חמורים אחרים. הקפד לקרוא את עלוני המידע המצורפים לתרופות המרשם שלך (ושאל את הרוקח אם אינך מבין מה הם אומרים). תוכל לעקוב אחר כל החדשות אודות תופעות הלוואי שלהם על ידי הגדרת התראת חדשות בגוגל.

תוכל לקבל את המידע העדכני ביותר בנושא בטיחות תרופות באתר ה- FDA.

 

כמו כן, שימו לב איך אתם מרגישים. למרות שאתה נוטל תרופות שנראות לא קשורות למצב הרוח, יידע את הרופא שלך אם יש לך תסמינים כמו עצבות, קשיי שינה, חוסר תקווה, שינויים בשינה או מחשבות על התאבדות.

 

אם אתה חושד שהתרופות שלך עלולות לגרום לדיכאון או לבעיות דומות, שוחח עם הרופא ובמידת הצורך התייעץ עם פסיכיאטר.

שתפו:

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

אנחנו כאן כדי לעזור לך!

השאירו את הפרטים ואחד מיועצינו ידאג להבהיר לכם הכל ולעזור לכם בבחירה הנכונה!

אולי יכול לעניין אותך גם

אנחנו כאן כדי לעזור לך!

השאירו את הפרטים ואחד מיועצינו ידאג להבהיר לכם הכל ולעזור לכם בבחירה הנכונה!