הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי

הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי הוא ידוע ומפוח ביותר בפסיכולוגיה של הקונדולוני,  קיים קשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי, אך מעט ידוע על המסלולים שבהם הם קשורים האחד לשני.  מנותחים של הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי . מנתונים על 10,693 אנשים מגיל 50 ומעלה משישה גלים (2002-2012) של המחקר האנגלי בנושא ההזדקנות. בריאות הנפש נמדדת על ידי המרכז ללימודי אפידמיולוגיה דיכאון  ובריאות גופנית על ידי פעילויות החיים היומיומיים. נמצאוהשפעות ישירות ועקיפות משמעותיות הנגרמות מ הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב לשתי צורות הבריאות, כאשר השפעות עקיפות מסבירות 10% מההשפעה של בריאות הנפש בעבר על בריאות גופנית ו- 8% מההשפעה של בריאות גופנית בעבר על בריאות הנפש. הפעילות הגופנית היא התורמת הגדולה ביותר להשפעות העקיפות. ישנן השפעות עקיפות חזקות יותר לגברים בבריאות הנפש (9.9%) ולקבוצות גיל מבוגרות יותר בבריאות הנפש (13.6%) ובבריאות הגופנית (12.6%). מדיניות בריאות שמטרתה לשנות את הבריאות הגופנית והנפשית צריכה לשקול לא רק את ההשפעות הצולבות הישירות אלא גם את ההשפעות העקיפות בין בריאות הנפש לבריאות הגופנית.

תסמינים גנטיים שכיחים בדיכאון קשה ועלולים להוביל לכאב כרוני ולסבך את הטיפול. תסמינים הקשורים לדיכאון כוללים כאבי מפרקים, כאבי גפיים, כאבי גב, בעיות במערכת העיכול, עייפות, שינויים בפעילות פסיכו-מוטורית ושינויים בתיאבון. במסגרת הטיפול הראשוני, אחוז גבוה של חולים עם דיכאון מציגים אך ורק תסמינים גופניים. סיימון ואח 'ניתחו מחקר של ארגון הבריאות העולמי על תסמינים סומטיים בהצגת דיכאון. מתוך 1146 החולים ב -14 מדינות שנכללו בסקר שעמדו בקריטריונים לדיכאון, 69% דיווחו רק על תסמינים סומטיים כסיבה לביקורם. למרבה הצער, דיכאון יכול לעיתים לא מאובחן אצל חולים אלה, מכיוון שהתסמינים הפיזיים הקשורים לדיכאון עשויים להתפרש כסימפטומים של מחלה סומטית.

חולים עם מספר רב של תסמינים גופניים עשויים להיות בעלי הפרעת מצב רוח גבוהה יותר מאשר חולים הסובלים מתסמינים גופניים מעטים בלבד. חקרו 1000 חולים במרפאה ראשונית למבוגרים ומצאו שמספר הסימפטומים הפיזיים מנבא מאוד הפרעות במצב הרוח וליקוי בתפקוד. 

הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי מה לעשות?

כאב והבעיות שהוא גורם יכולות לשחוק אותך לאורך זמן ולהשפיע על מצב הרוח שלך. כאב כרוני גורם למספר בעיות שעלולות להוביל לדיכאון, כמו בעיות שינה ומתח.

השבתת כאב עלולה לגרום להערכה עצמית נמוכה עקב בעיות בעבודה או כספיות או חוסר יכולת להשתתף בפעילויות חברתיות ותחביבים.

דיכאון לא מתרחש רק עם כאב הנובע מתרופות נוגדות דיכאון עשויות להקל על הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב על כאב וגם על דיכאון בגלל שליחים כימיים משותפים במוח.

טיפול בשיחה, הנקרא גם ייעוץ פסיכולוגי (פסיכותרפיה), יכול להיות יעיל בטיפול בשני המצבים.

טכניקות להפחתת לחץ, פעילות גופנית, פעילות גופנית, מדיטציה, יומן, למידת מיומנויות התמודדות ואסטרטגיות אחרות עשויות לעזור ל הקשר בין הפרעות נפשיות לכאב פיזי.

תוכניות לשיקום כאבים, כגון המרכז המקיף לשיקום כאבים במרפאת מאיו, מספקות בדרך כלל גישה צוותית לטיפול, כולל היבטים רפואיים ופסיכיאטריים.

הטיפול בכאב ובדיכאון המתרחשים במקביל עשוי להיות יעיל ביותר כאשר מדובר בשילוב של טיפולים.

אם יש לך כאב ודיכאון, וכאב היעזר בטרם החמרת התסמינים שלך. אתה לא צריך להיות אומלל. קבלת הטיפול הנכון יכול לעזור לך להתחיל ליהנות שוב מהחיים.

 מומלץ לעשות ספורט להימנע משתיית אלכוהול  וצריכת סמים וחומרים מסוכנים, תרופות טבעיות מומלצות ספרים פילוסופיה וידע יעשירו את העולם הפנימי ואת תחושת הרוגע גם מדיטציות זה אש למצב רוח ירים את הרוח.

שתפו:

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

אנחנו כאן כדי לעזור לך!

השאירו את הפרטים ואחד מיועצינו ידאג להבהיר לכם הכל ולעזור לכם בבחירה הנכונה!

אולי יכול לעניין אותך גם

אנחנו כאן כדי לעזור לך!

השאירו את הפרטים ואחד מיועצינו ידאג להבהיר לכם הכל ולעזור לכם בבחירה הנכונה!