איור של סינוסיטיס בהשוואה לסינוסים בריאים

טיפול בהתקף סינוסיטיס, ללא תרופות – חלק א

כתבה זו היא בעצם המשך לסקירה כללית על הטיפול הלא תרופתי בסינוסיטיס. אך לפני שקופצים ישירות לתוך "לקחת את זה או לקחת את זה", נודה כי לבעיות סינוסים פרצופים רבים. וכך גם לטיפול הצמחי. החלק אי מתמקד בטיפול טבעי בסינוסיטיס מסוג שמתאים לו כינוי "סתום".

סיווג של סוגי הסינוסיטיס

כל אחת מן הגישות המסורתיות השונות, כמו איורוודה, רפואה סינית מסורתית, ורפואה יוונית, משתמשות במונחים ומודלים שונים להערכת מצבו הבריאותי של מטופל ולבניית פרוטוקול טיפולי יעיל ובר עשייה. אך את המונחים הללו לא ניתן לפרש בקלות. במיוחד כשרובנו לא רגילים לחשוב על דלקות וכאבים בסינוסים מחוץ לקופסא של: "יש לך זיהום". וגם בגלל שלא פשוט לפתח חשיבה ביקורתית כאשר הסינוסים שלך כואבים.

מונחים ומודלים אלו מתייחסים ל"אנרגטיקה" של הסינוסיטיס. כלומר הסיבות לסינוסיטיס, שנובעות מהמבנה של המטופל ומהנטייה של מבנה זה לייצר חוסר איזון בגוף. המבנה של המטופל בעצם מתייחס לארבעה פרמטרים עיקריים: יובש, לחות, חום וקור. כלומר, איזון וחוסר איזון ביכולת הגוף לשמר ולנקז נוזלים והנטייה של הגוף לחום או לקור.

אני אוהבת לפנות לחלוקה הפשוטה והמאוד אינטואיטיבית של ההרבליסט ג'ים מק'דונלד, שבה הוא מייחס לתופעת הסינוסיטיס, בשלושה מצבים פתולוגים שונים:

 1. סתום: ליחה המופרשת ע"י הרקמה הרירית של הסינוסים, מציפה וחוסמת את המעברים בין הסינוסים והאף, וממלאת את האף עצמו. אפשר לקנח את האף שוב ושוב, למלא פח שלם עם ממחטות אף ועדיין לא להרגיש הקלה.
 2. דולף כמו ברז: נזלת שקופה ומימית (לפחות בהתחלה), מטפטפת מהאף בלי סוף, לפעמים מתנקזת גם דרך הלוע האחורי, לעיתים בליווי עיניים דומעות, התעטשויות, כאב גרון ושיעול.
 3. יבש: ליחה יבשה שמכסה את רירית הסינוסים, כמו בוץ מדברי, מתקלפת, לעיתים גורמת לדימום באף, ליובש בפה ולהרגשה של תקיעות או של משהו חסום באף.

בהמשך הכתבה אני אתרכז בסינוסיטיס המלווה בהרבה ליחה. תסמינים אופיינים יכולים להיות: בצקת, דלקת, צמרמורת וחום ולרוב המחלה תהיה ויראלית או עם התפתחות של זיהום חיידקי משני. אל דאגה, סוגים נוספים של סינוסיטיס גם יקבלו את תשומת הלב המגיעה להם.

הלבנים לבניית הטיפול הטבעי בסינוסיטיס "סתום"

1. משקמי הרקמה הרירית

הרקמה הרירית של הסינוסים בנויה משני סוגי תאים:

 1. תאים המפרישים ריר, שמגן על דרכי הנשימה, מחמם ומלחלח את האוויר,
 2. תאי סיליה, המכילים שערות זעירות, אשר יודעים לנוע ולהניע את הליחה המיותרת החוצה, ביחד עם חיידקים ואבק.

כאשר רירית הסינוסים הופכת להיות נפוחה ובצקתית, תאי הסיליה מפסיקים לפעול. זה גורם לעיבוי רירית הסינוסים ובכך תורם לשימור הליחה. ואם מצב זה ממשיך לאורך זמן רב, עלולה להיות פגיעה בתאי הסיליה לצמיתות.

לכן אחד המרכיבים החשובים בטיפול הן של התקף סינוסיטיס חריף והן של סינוסיטיס כרוני הוא שיקום של הרקמה הרירית. צמחים שמסייעים בשיקום הרקמה הרירית, הינם:

 • חותם הזהב Hydrastis canadensis – צמח מר מאוד, משפר אספקת הדם לרקמה הרירית ומאזן את תפקוד של הפרשת הריר, ובכך משקם את הפעילות התקינה של הרקמה הרירית של הסינוסים; בנוסף, הוא מייבש ליחה עודפת וגם נוגד זיהום אפקטיבי אנטי-חיידקי. במילים אחרות, הוא הקיסר של טיפול בהתקף חריף של סינוסיטיס, כלומר, צמח המפתח בטיפול בהתקף סינוסיטיס חריף.
 • אנמופסיס Anemopsis californica – צמח מר מאוד, מפנה ליחה וזיהום, משחרר גודש של הסינוסים ומקל על הכאב; משקם רקמות בדומה לחותם הזהב. מתאים גם לשימוש ארוך טווח. לצערי, לא ניתן להשיג בארץ.

2. נוגדי זיהום

אמנם השימוש באנטיביוטיקה לא הוכח כהכרחי בטיפול של סינוסיטיס, אך כדאי להיערך מראש ושיהיו צמחים נוגדי זיהום בבית, כשהסינוסיטיס לא קרא את נתוני הסטטיסטיקה, או כאשר נוצר זיהום משני עקב ריבוי הליחה. אם וכאשר אחרי שבוע של טיפול, אין הטבה, או לחילופין, יש החמרה של תסמינים, יש להוסיף את הצמחים בעלי הפעילות נוגדת הזיהום, לצמחים משקמי הרקמה הרירית.

אם למטופל היסטוריה ארוכה של טיפול באנטיביוטיקה, נרצה להוסיף את הצמחים הללו מתחילת הטיפול.

 • ניל הצבעים Baptisia tinctoria – נוגד זיהום חזק.
 • איסטיס Isatis tinctoria – נוגד זיהום מתון יותר מניל הצבעים, מאופיין ע"י פעילות אנטי ויראלית ומעוררת חיסון.

3. צמחים מנקזי ליחה

מצב של סינוסיטיס "סתום" ישנו מצב סטגנטי – שהינו נזלת תקועה. הרפואה הסינית קוראת לסטגנציה תקיעות צ'י/תקיעות של אנרגיה ומטפלת בה בעזרת צמחים מניעי צ'י, היודעים לשחרר סטגנציה ובכך לתרום לסילוק של זיהומים. במידה מסוימת אפשר להתייחס לזה גם כהגברה של זרימת דם ולימפה.

 • קערורית סינית Scutellaria baicalensis – דומה לחותם הזהב אך פחות חזקה, מפחיתה הפרשת ליחה ע"י הרקמות הריריות של מערכת הנשימה, וגם מניעה את אנרגית הכבד ובכך מניעת צ'י. היא ידועה כצמח נוגד אלרגיה ונוגד דלקת בעל השפעה רחבה: טובה גם לקדחת השחת ולדלקות עיניים, וגם לאטופיק דרמטיטיס.
 • סמבוק שחור Sambucus nigra – צמח עדין ונטול רעילות המתאים לטיפול בילדים ולשימוש ארוך טווח. זהו צמח בעל פעילות רחבה: הוא מניע, מעורר את מערכת החיסון, מפחית ליחה ומיזע. אך, זהו צמח בעל עוצמת פעילות עדינה, עקב עדינותו, הוא תופס הרבה מקום בהרכב הצמחי על חשבון צמחים אחרים, חזקים יותר, ולכן הוא מתאים יותר בשימוש עם ילדים. לטיפול באנשים בוגרים, נעדיף צמחים בעלי עוצמת פעילות חזקה יותר.
 • לכיד הנחלים Xanthium – מקובל ברפואה הסינית המסורתית לטיפול בנזלת, בחסימה של הסינוסים, נותן אפקט מייבש משמעותי. אדבר עליו במאמר הבא על סינוסיטיס "דולף".

4. ממריצי המערכת החיסונית

הסינוסיטיס לא נובע מחולשה חיסונית אלא הוא בעצמו סימפטום של חוסר איזון. חוסר האיזון אכן יכול להתבטא בהיחלשותה של מערכת החיסון, אך לרוב הוא נוטה להציג את עצמו בתור מחלות אוטואימוניות, אלרגיה ורגישויות למזון.

לכן, מהלך של המרצה חיסונית חייב לקחת בחשבון נוכחות של בעיה אוטואימונית או אלרגיה (אם היא תקופתית – יש להתחשב גם בעונת השנה). אז בבניית טיפול טבעי בסינוסיטיס "סתום" כדאי להשתמש בזהירות רבה ובשיקול דעת בצמחים וגם באמצעים אחרים המסוגלים להמריץ את המערכת החיסונית. דוגמאות לצמחים ממריצי חיסון:

 • קיפודנית Echinacea Angustifolia/Purpurea – ממריצת חיסון עוצמתית, הכי מוכרת מבין הצמחים בקבוצה זו.
 • יערה יפנית Lonicera japonica – הוזכרה בספרות סינית רפואית במאה ה-7 לספירה, כאחד מעשבי המרפא החשובים ביותר לסילוק חום ורעילות מהגוף, במילים אחרות – נוגדת זיהום נגיפי וחיידקי מצוינת, אם כי עדינה.
 • זנטוקסילום Zantoxylum (קישור לאינדקס) – מעורר חיסוני קל, צמח מחמם, מאוד מניע ומגביר זרימת דם היקפית.
 • סמבוק שחור Sambucus nigra

5. תמיכה של צמחים ארומטיים

בכל מקרה של גודש, השימוש בצמחים ארומטיים נהיה קרוב לחובה. הם מכילים שמנים נדיפים בעלי סגולות הנעת הליחה, פעילות נוגדת דלקת וזיהום שחשובה במצב של סינוסיטיס "סתום" של מערכת הנשימה. בנוסף, הרכב צמחים מר ורב עוצמה בצירוף של ייצור יתר של ריר עקב המחלה, עלול להחליש את תפקוד מערכת העיכול, ולהוביל לבעיות ספיגה ולתחושת אי נוחות בבטן. לכך צמחים ארומטיים נותנים תמיכה עיכולית, עקב הפעילות המניעה, נוגדת הגזים ומשפרת העיכול שלהם.

דוגמא מצוינת לצמחים מתוך הקטגוריה הזאת – זנגביל ובת קורנית.

מגדל ה"לגו" הטיפולי

לרוב אנו נשתמש בתמציות צמחים על בסיס מיצוי הידרו-כוהלי (טינקטורה). אפשר גם להרכיב אבקה נמסה על בסיס תמציות יבשות של הצמחים. אך יש להתחשב בכך שלא כל הצמחים קיימים בצורה של תמצית יבשה. (למשל, חותם הזהב היקר בכל המובנים) כמו כן, לא תמיד עוצמת פעילותו של הצמח בתמצית יבשה, שווה לעוצמתו בצורה הנוזלית, שנחשבת ליותר יעילה.

דוגמא להרכב צמחים מיועד לטיפול טבעי בהתקף חריף של סינוסיטיס "סתום":

ההרכב מתאים גם לסובלים מאלרגיות: לא ממריץ את המערכת החיסונית בצורה אינטנסיבית אלא מעורר בעדינות בזכות האיסטיס והזנטיקסילום.

השוש קרח (Glycyrrhiza) משפר טעם ונותן תמיכה עיכולית ונוגדת אלרגיה נוספות.

הג'ינג'ר נותן תמיכה עיכולית ומשפר את הספיגה של ההרכב הצמחי בגוף.

מינון: 5-15 מ"ל 3-4 פעמים ביום

טיפול טבעי בסינוסיטיס סתום - מרשם

כדאי מאוד להבין האם בעיית הסינוסים היא בעיה כרונית (שנמשכת כל הזמן), באה והולכת ובעיקר חוזרת, או שהיא תגובה חריפה לגירוי חיצוני כלשהו. בעיות כרוניות דורשות מחויבות ארוכת טווח ועקבית בנטילת צמחים, כמו גם נכונות לביצוע השינויים הנחוצים באורח החיים.

*תמונה ראשית ע"י Vecteezy.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה