צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב, מאשר לפני העידן המודרני. כל זה הופך את הטיפול הטבעי בצרבת למעט מאתגר.

האתגרים בטיפול בצרבת בעידן המודרני

תרופות וחלקן ביצירת איזון מדומה

האתגר העיקרי לטיפול הטבעי בצרבת בעידן המודרני, הוא השימוש הגובר והולך של תרופות כימיות, ע"י מטופלים רבים הפוקדים את הקליניקה. חלק גדול מהתרופות, מייצרות תהליכים שאינם טבעיים לגוף האדם, ופועלות בניגוד לטבע האנושי. מה שמאלץ אותנו המטפלים לייצר התאמות ולהתמודד עם סיטואציות לא פשוטות, בהן הגוף נמצא במצב של "איזון מדומה".

דוגמאות לכך הן:

 • גלולות למניעת הריון,
 • הורמונים הניתנים לאישה במצבים שונים,
 • תרופות להורדת שומנים בדם (סטטינים) המדכאים ייצור כולסטרול בכבד,
 • תרופות פסיכיאטריות, המדכאות פעילות עצבית/חשמלית במח,
 • או תרופות סותרות חומצה עליהן נתמקד במאמר זה.

חומצות עיכול, או בשפה מסורתית "אש עיכולית", נחשבות למצרך חשוב ביותר בכל גישה טיפולית מסורתית, בוודאי ככל שהאדם מבוגר יותר. רוב התסמינים/מחלות בעולם המודרני ובכלל, קשורים בצורה כזו או אחרת למצבו העיכולי של האדם.

מערכת העיכול והאש עיכולית

מערכת עיכול חזקה עשויה למנוע תחלואים רבים, בעוד מערכת עיכולית חלשה, המייצרת מעט מיצי עיכול, עלולה לגרום לתחלואים רבים.

כמעט בכל טיפול, אנו המטפלים, רואים חולשה של הכבד וקושי בייצור מיצי המרה, מה שיוגדר בגישה הסינית כ"תקיעות צ'י כבד". כלומר, בעיות בפינוי פסולת מהגוף, קשיים ביציאות או בעיות ספיגה של חומרי הזנה.

פעמים רבות נמצא את עצמנו רושמים למטופל צמחים, או תמציות צמחים, המגבירים ייצור מרה ע"י הכבד, או צמחים המעודדים את הלבלב, לייצר יותר אנזימי עיכול. ובכלל, צמחים אשר מעוררים את המערכת העיכולית, ומעודדים את פעילותה.

לכן, כאשר יגיע אלינו מטופל, אשר נוטל מעכבי או סותרי חומצה שונים, כגון אומפרדקס, לוסק ואחרים, אנו המטפלים נהיה בבעיה.

מכיוון שגילו של מטופל זה יהיה בדרך כלל מעל לארבעים, גיל שחלה בו ירידה טבעית ב"אש העיכולית". מיצי העיכול הכרחיים בגיל זה ואילו התרופה אותה נוטל המטופל מדכאת את מיצי העיכול או את אותה "אש עיכולית".

השימוש בסותרי ומעכבי חומצה

קיימות, לכאורה, סיבות רבות לנטילת סותרי חומצה. מטרתן העיקרית של תרופות אלה היא, בעיקר, להרגיע באופן סימפטומטי וזמני תסמיני צרבת, שנוצרים כתוצאה מעליית חומצת הקיבה.

צרבות יכולות להיגרם כתוצאה מכיב פפטי (אולקוס), דלקת הקיבה (גסטריטיס), רמה מוגברת של החיידק "הליקובקטר פילורי" ועוד.

כמובן שבגישות טיפול טבעיות – הוליסטיות, כמו טיפול בצמחי מרפא, הצרבת הינה רק קצה הקרחון. בבסיס הקלקול עשויים לשבת "סטרס", תזונה לקויה, וחולשה של הכבד, של הלבלב ושל כל המערכת העיכולית.

למעשה, ברגע שהמטופל נוטל מעכבי וסותרי חומצה, הוא מבטל את האפשרות להביא את מערכת העיכול שלו למצב מאוזן.

בנוסף, יש לזכור שלמעכבי חומצה ישנן תופעות לוואי רבות כגון:

 • אלרגיות למזון,
 • הפרעות בקצב הלב,
 • עקצוץ באצבעות הידיים והרגליים,
 • דכאון,
 • סחרחורות וכאבי ראש,
 • שיבוש בתהליכי הספיגה של ויטמינים ומינרלים.

בכדי שאנו, המטפלים, נוכל להועיל במצב זה, עלינו לעזור למטופל למצוא חלופות טבעיות יותר.

חלופות טבעיות לתרופות לטיפול בצרבת

מסתבר שמציאת חלופות לתרופות אלו, במסגרת של הטיפול הטבעי בצרבת, אינה פשוטה כלל וכלל. ברגע שמטופל מפסיק את נטילתן, הקיבה מתחילה לייצר מיד מיצי עיכול המגרים את הרקמה הרירית של הקיבה. יתרה מכך, חלק גדול מצמחי המרפא אשר מחזקים את הכבד והלבלב הינם בעלי טעם מר, אשר עשוי לגרות את הקיבה של אדם הסובל מצרבות.

אחת הדרכים היעילות ביותר להיגמל מאותן התרופות, בעזרת צמחי מרפא , היא ע"י שימוש בצמחים בעלי מרקם צמיגי וטעם מתקתק. לרוב צמחים המכילים חומר פעיל רירי בשם מוצילגו. הוא מצפה ומשקם את הרקמה הרירית של הקיבה, ומרגיע את הצריבה, מבלי לדכא את מיצי העיכול החשובים כל כך לתהליך העיכול.

אחד הצמחים היעילים והנוחים ביותר לשימוש הינו האולמוס Ulmus rubra.

האולמוס נחשב לצמח המכיל כמות גדולה של חומר רירי, ונחשב לנוח ביותר לשימוש. אחת הדרכים המקובלות לשימוש בצמח, היא אבקה טחונה של הצמח.

ניתן להמיס כפית מהאבקה, בחצי כוס מים בטמפרטורת החדר ולשתות מספר פעמים ביום, על מנת להקל על הצריבה.

בנוסף, ניתן להשתמש בהרכב נוזלי בריכוז 1:1, נטול אלכוהול מהצמחים הבאים:

טיוטה עם רשימת צמחים לצרבת

אופן השימוש: 5 מ"ל ברבע כוס מים, שלוש פעמים ביום או לפי הצורך.

האולמוס והאלטאה מכילים מוצילגו בכמות גדולה, בעוד הליקוריץ ללא הגליציריזין, נותן השפעה מזינה ומרגיעה לקיבה, ובנוסף נותן עוד מתיקות להרכב. הקמומיל נותן להרכב השפעה נוגדת דלקת ונוגדת עווית.

ניתן יהיה להשתמש בהרכב כגון זה, לטיפול בדלקת של הקיבה (גסטריטיס), לצרבת, לגמילה ממעכבי-סותרי חומצה, לכיב פפטי, להליקובקטר פילורי ולפיסורה.

בנוסף לטיפול הטבעי בצרבת באמצעות צמחי המרפא, המטופל יידרש לעשות שינוי תזונתי, על מנת לאפשר לגופו להשלים את הריפוי באופן אופטימלי.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה