אישה הסובלת ממיגרנה יושבת על מיטה

מיגרנה היא לא סתם עוד כאב ראש

אדם שחווה מיגרנה יעשה הכל על מנת להימנע שוב מהכאב העז ומהתופעות הקשות. טיפול טבעי במיגרנה בעזרת צמחי מרפא ושינויים בתזונה יכולים להביא לשיפור משמעותי בעוצמת הכאב ובתדירות ההתקפים.

בדרך כלל המיגרנה מתאפיינת בכאב ממוקד ופועם בצד אחד של הראש באזורים כמו: מעל העין, או בארובת העין ויכול להיות מוקרן לכיוון הפנים, הלסת, הרקות והאוזן. לכאב העז של המיגרנה מתלוות תופעות כגון: בחילות, הקאות, רגישות לאור, רגישות לרעש ולריח, לטמפרטורה, מגע או משב רוח.

התקף מיגרנה יכול להימשך בין 4 שעות ל 3 ימים, ואף יותר.

מיגרנה במבט הרפואה המערבית

קיימים סוגים נוספים של כאבי ראש וחשוב לעשות את ההבחנה ביניהם לבין מיגרנה.

כאב ראש עקב מתח tension headache – סוג כאב הראש הנפוץ ביותר. כאב ראש מתחי הוא לרוב אינו ממוקם, הוא קבוע בעוצמתו, ואינו מלווה לרוב בהקאות, הפרעות בראייה, או תסמינים נוירולוגיים אחרים אשר מנטרלים את האדם ופוגעים קשות בתפקודו היומיומי.

כאב ראש מקבצי cluster headache – סוג נדיר יותר של כאב ראש, אשר דומה במאפייניו למיגרנה. רוב הסובלים מכאבי ראש אלו, חווים "מקבץ" של התקפים מרובים במהלך תקופה מסוימת בשנה, ומכאן שמה של התופעה. תקופות אלו יכולות לבוא בכל עת ולהימשך פרקי זמן שונים, וביניהן עשויות להתקיים תקופות הפוגה של חודשים ואף שנים ללא כאב.

כאבי ראש חריפים כרוניים – הינם נדירים ודורשים ייעוץ רפואי לשלילת סיכון שלו גידול מוחי, דלקת קרום המוח, גלאוקומה או יתר לחץ דם.

אבחנה של סוג כאבי הראש נעשית ע"י המטפל בעזרת תשאול מקיף בתחילת הטיפול.

הסיבות למיגרנה

חוקרים מאמינים כי למיגרנה יש בסיס גנטי אך הטריגרים למיגרנה יכולים לנבוע מחוסר איזון פנימי וסיבות סביבתיות כגון:

 • גירוי עצבי חזק: שינויים סביבתיים כגון מזג אוויר, ריחות, רעשים, תאורה וכד'.
 • מצבים נוירולוגיים כגון: דיכאון, חרדה או מתח נפשי.
 • מחשבות רבות וטורדניות.
 • עייפות.
 • רגישויות למזון.
 • חוסר איזון הורמונלי.
 • מחסור בשינה.
 • שימוש בתרופות על בסיס קבוע.
 • חשיפה לחומרים רעילים.

הטיפול הרפואי קונבנציונלי במיגרנה

הטיפול הרפואי המערבי במיגרנה נעשה לרוב באמצעות טיפול תרופתי והוא מתחלק לשניים:

 1. טיפול אקוטי, שמטרתו להפסיק בהקדם האפשרי את ההתקף ולהחזיר במהירות את החולה לתפקוד מלא.
 2. טיפול מונע, שהוא למעשה טיפול נוסף לטיפול האקוטי והוא ניתן באופן קבוע, יומיומי. מטרותיו של הטיפול המונע הן:
  – הקטנת תדירות ההתקפים.
  – הקטנת עוצמת ההתקפים.
  – הקטנת החרדה מההתקף הבא.
  – מניעת שימוש מופרז בתרופות אקוטיות חזקות הגורמות להתמכרות.

תרופות לטיפול במגרנה לרב סימפטומטיות ולא בגורמים המערכתיים שהביאו להתהוותה. טיפול בתסמינים בלבד יכול להביא להקלה רגעית בכאב, אך המחיר שהתרופות גובות עשוי להיות גבוה מאוד. תרופות גורמות לתלות ופגיעה קשה במערכות הגוף. רעילות מטבולית המצטברת בגוף מחריפה כך את עוצמת הכאב ואת תדירות המיגרנה. לא פעם קורה שדווקא תרופות הנוגדות מיגרנה מעצימות לאורך זמן את המיגרנה עד שהמטופל נאלץ להפסיק אותן.

אופן הטיפול ההוליסטי

הטיפול משלב איזון של המערכת ההורמונאלית (גם הורמוני הסטרס אדרנלין וקורטיזול), חיזוק תפקוד וניקוז של הכבד,  ניקוי פסולת "רעלים" (תרופות, אלכוהול, חומרים מזהמים מהסביבה, מזונות אלרגניים). בנוסף, אורח חיים מאוזן: שינה מספקת, שילוב פעילות גופנית, ניהול מתחים, תזונה איכותית, מסודרת ומתאימה – בדיקת רגישויות למזון, ביטוי דרך יצירה, וסביבה תומכת, הם עקרונות יסוד שעלינו לפתח על מנת להגיע לאיזון.

טיפול טבעי במיגרנה באמצעות צמחי מרפא

צמחי מרפא המיועדים לטיפול במיגרנה מתחלקים למספר קטגוריות: נוגדי כאב לטיפול במצב האקוטי, נוגדי עוית לטיפול מניעתי, הנעת צ'י כבד ופינוי רעלים מהגוף, איזון הורמונלי.

בן חרצית ריחנית

שם בלטינית: Tanacetum parthenium

זהו צמח ממשפחת המורכבים שמוצאו באנגליה.

בשנים האחרונות התעורר עניין רב בצמח, בעקבות מחקרים אשר הצביעו על יעילותו בטיפול טבעי במיגרנה ובדלקות מפרקים ריאומטיות. הצמח נחשב לצמח המרפא היעיל ביותר למניעה ולטיפול של כאבי ראש כרוניים.

פעילות ברפואת הצמחים המסורתית:

 • ממריץ מרה – בכך עוזר לכבד לפנות את הרעלים ולהקטין את הסטגנציה של צ'י הכבד.
 • מעכב פעילות עיצבית נוגד עוית ומשכך כאבים –מסדיר פעילות עצבית תקינה – אשר
 • כולה לסייע לאורך זמן לסייע במניעת התקף אקוטי למיגרנה וכאבי ראש.
 • מיזע ומוריד חום.
 • נוגד דלקת – המגרנה נוצרת מגירוי עיצבי חזק המפר את האיזון החשמלי באזור נקודתי במח, ובכך גורמת לדלקת מקומית בדופן כלי הדם באזור שמעורר את הכאב.
 • מקדם/מסדיר מחזור חודשי -לרקע של חוסר איזון הורמונאלי.

במבט על הפעילויות הרפואיות שלו אנו רואים שהצמח מכסה תחום רחב של פעילויות המטפלות במיגרנה דרך עבודה על מערכת העצבים, והכבד. הצמח משמש במינון גבוהה להורדת כאבים אקוטים ושימוש ממושך במינון נמוך למניעה.

הצמח אסור לשימוש באנשים בעלי רגישות ידועה לצמחים ממשפחת המורכבים.

להפסקת הנטילה מומלץ להוריד מינון באופן הדרגתי, במשך כחודש לפני הפסקת הטיפול. הפסקה מיידית בשימוש בצמח עלולה לגרום עצבנות, כאבי ראש והפרעות שינה.

הריון: למרות שנחקר בשימוש מוגבל בהריון ולא הראה רעילות לעוברים, לא מומלץ בשל פעילות אמנגוגית.
הנקה: הצמח אסור לשימוש בתקופה זו.

פיסידיה

שם בלטינית: Piscidia erythrina

מוצא הפיסידיה בג'מייקה ובאזורים הטרופים של דרום אמריקה.

ברפואת הצמחים המודרנית נחשבת הפיסידיה לאחד ממשככי הכאבים ומשרי השינה היעילים שבנמצא, ומיוחסת לה עוצמת פעילות חזקה, לכן נעזר בה לשימוש אקוטי. פעילות ברפואת הצמחים המסורתית:

 • מעכב עצבי ומשכך כאבים – לטיפול כללי בכאבים וטיפול בכאבים עצביים.
 • נוגד עווית – כאבי ראש יכולים להיגרם עקב מתח וטונוס של השרירים.
 • נוגד דלקת – בזמן מיגרנה נוצרת דלקת כימית-עצבית (לא מחיידקים) סביב כלי דם במוח, הקשורה להפעלתם של מרכזים עצביים במוח.
 • מרגיע, משרה שינה – הורדת סטרס מהגוף ומשרה שינה רציפה ואיכותית יותר.

גם כאן אנו רואים שהצמח פועל במספר מנגנונים שבסופו של דבר גורמים להפחתת המיגרנה. הצמח משמש לטיפול אקוטי בכאבי המיגרנה ובמינון נמוך לשימוש ממושך להורדת סטרס ושיפור השינה. לא ידועות תגובות אלרגיות או רגישות לצמח. במינונים גבוהים תופעות לוואי עלולות לכלול בחילות, הקאות וכאבי ראש.

הריון: הצמח אסור לשימוש במהלך תקופה זו. יש להימנע משימוש בנשים המנסות להיקלט להריון.
הנקה: הצמח אסור לשימוש במהלך תקופה זו.

צמחי מרפא לשיפור תפקוד הכבד- "הנעת צ'י הכבד"

הכבד הוא אחד האיברים החשובים בגוף. הכבד מסנן את מחזור הדם ומנטרל את הרעלים, אליהם אנו נחשפים ומגיעים דרך האוויר, המזון והשתייה.

תפקידים נוספים הם לפרק את השומנים המגיעים מהמעיים ולייצר כולסטרול ומיץ המרה. פיקוח על רמתם של הכולסטרול הטוב (HDL) הרע (LDL) והטריגליצרידים. וויסות רמת הסוכר בדם, השתתפות בתהליך מטבולי ליצירת הורמונים והתמרתם. ופעילויות רבות נוספות.

ברפואה הסינית ישנו סינדרום-תסמונת נפוצה הנקראית "תקיעות צ'י הכבד". בראייה המערבית ניתן להתייחס לתופעה זו כפגיעה בתפקודי הכבד שהוזכרו מעלה. תסמונת זו עשויה להיגרם גם כתוצאה מאורח חיים אינטנסיבי, לחוץ ורווי סטרס וחוסר שינה. מצד שני יכולה לנבוע גם כתוצאה מאורח חיים מונוטוני, משעמם, ללא תכלית, כאשר האדם חווה רגשות כעס, עצבנות, מתח ותסכול לאורך זמן, בשל קושי לנוע ולממש את ייעודו ורצונותיו.

גורמים נוספים:

 • תזונה לקויה, או שאינה איכותית (מעובדת, שומן רב מידיי, צריכת אלכוהול גבוהה).
 • אורח חיים מודרני המעודד ישיבה מרובה וחוסר תנועה – פעילות גופנית.
 • תרופות היוצרות עומס מטבולי על הכבד מעמיסות ומחלישות את תפקודו, ותורמות בסופו של דבר למעגל חוזר של מגרנות.

כתוצאה מגורמים אלו, עשויה להתפתח "תקיעות"- כלומר החלשות של האיבר או תפקוד לקוי, שלאורך זמן תתפתח ל"חום מצטבר ושחרור האנרגיה כלפי מעלה"- המתבטא באי סדירות בזרימת הדם בכליו, המביא להתרחבות והתכווצות מהירה של כלי הדם, שינויים בלחץ הדם ובכך לכאבי ראש ומגרנה.

ברפואת הצמחים המסורתית לטיפול טבעי במיגרנה משתמשים בצמחים המווסתים ומניעים את צ´י הכבד, למשל אשבל רפואי.

אשבל רפואי

שם בלטינית: Stachys betonica

האשבל הינו שיח ירוק עד בעל פריחה סגולה הגדל לרוב ברחבי אירופה ושייך למשפחת השפתניים.

ג'ון פרקינסון (1567-1650), מידועי ההרבליסטים האנגלים, מציין כי נטילת אשבל לפני שתיית אלכוהול מונעת שיכרות ואילו נטילת הצמח לאחר השתייה מונעת ומפסיקה את תחושת החמרמורת- "האנג-אובר". ברפואת הצמחים נחשב האשבל לצמח עדין המתאים לטיפול אקוטי וגם ארוך טווח בכאבי ראש.

פעילות ברפואת הצמחים המסורתית:

 • ממריץ ייצור מרה והפרשתה – בכך עוזר לכבד לפנות את הרעלים ולעזור לפתוח את תנועת הכבד התקינה לניקוז מטה.
 • בשל כך מונע התפרצות אנרגיה עודפת כלפי מעלה –(ויסות ההנעה של זרימת הדם) – מרגיע כאב ראש אקוטי ומיגרנה.
 • מרגיע אי-שקט, חרדה, סחרחורת (ורטיגו).

הצמח מותר לשיווק ומכירה בבתי מרקחת בלבד!

לא ידועות תופעות לוואי או התוויות נגד לשימוש בצמח זה.

הריון: אין מספיק מידע. עקב תכולה של גליקוזידים אירידואידיים בצמח, מוטב שלא להשתמש בו במהלך תקופה זו.
הנקה: אין מספיק מידע.

להלן רשימה חלקית של צמחים נוספים המניעים ומווסתים את תנועת צ'י הכבד: צלע השור (Bupleurum spp) , הארטישוק (Cynara scolymus), שינן רפואי- השורש ( Taraxacum spp. Radix)

צמחי מרפא לאיזון הורמונלי

תנודות הנובעות מחוסר איזון ברמות האסטרוגן בעיקר בירידה ברמתו בנשים במהלך החודש בגילאי הפוריות, גיל מעבר והריון הוא גורם נוסף, ואחת הסיבות שמגרנה מופיעה פי שלוש יותר בנשים. גלולות למניעת הריון גורמות לשינויים במאזן האסטרוגן, לעומס מטבולי על הכבד, שינויים שעלולים להוביל להתפתחות מיגרנה.

ברפואה המסורתית משתמשים בצמחים לאיזון וויסות הורמונלי שינויים העלולים להוות טריגר. צמחים כגון שיח אברהם מצוי, קוהוש שחור, אנג׳ליקה סינית.

סיכום

אסטרטגיית הטיפול הטבעי במיגרנה נגזרת באופן ישיר מהתשאול המקיף שהמטפל עורך למטופל. על סמך התשאול המטפל מנסה להבין את אופי המיגרנה. לדוגמא כאב ראש המגיע לפני המחזור ישולבו צמחים לאיזון הורמונלי.

לרב יותאמו לפחות שני הרכבים, אקוטי – לסיוע בהפחתת כאב לצורך מניעת השימוש בתרופות והרכב נוסף של צמחים המטפלים בשורש הבעיה.

איש מקצוע, מטפל מוסמך בצמחי מרפא, ידע לאתר את הגורמים, לשלב בין הצמחים המתאימים לפורמולה מדויקת שהביאה להיווצרות המיגרנה ולסייע לגוף לשוב למצב של איזון ובריאות.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה