התנהגות נבונה בזמן השפעת

מה עדיף – טיפול טבעי בשפעת, או טיפול מהיר? להיות עם חום, או עם מורידי חום? להישאר במיטה, או לנוח במשרד?

לרוב השפעת היא מחלה עונתית שמבקרת אותנו עם בואן של רוחות קרות, לחות חודרת וגשמים. אפשר להתייחס אליה כאל אויב עיקש המאלץ אותנו להילחם בו בנחישות ובאומץ, למרות הקושי והסכנה. או לחילופין, כתופעה טבעית של הסתגלות של גופנו לחורף, המתבטאת לעיתים בחום, כאבי גרון, עודף ליחה וחולשה.

התופעה דורשת לקחת פסק זמן מעומסי היומיום, לגלות סבלנות לאורך הטיפול בתסמינים הלא נעימים, וקבלה של חוסר היכולת של גופנו לשרת אותנו כפי שאנו רגילים. כלומר, ישנם כללי התנהגות – בדיוק כמו בכביש – העוזרים לעבור בשלום את התקופה ומסייעים למנוע היגררות של תופעות הלוואי הלא רצויות.

ארבעת המרכיבים של התנהגות נבונה בזמן השפעת

הערכה לתרומתו של החום

אחרי שמערכת החיסון מזהה את נוכחות הווירוס, היא מצד אחד מתחילה את תהליך ייצור הנוגדנים, ומצד שני גורמת לגוף להעלות את החום. איך חום גבוה מסייע להתגבר על הווירוס? בניגוד לאמונה הרווחת שחום גבוהה הורג וירוסים, החום שגופנו מסוגל לשרוד לא הורג אותם אך בהחלט מקשה על חייהם. בנוסף, עליית החום מייעלת את פעילותם של תאי מערכת החיסון.

לכן הקלות הבלתי נסבלת של נטילת תרופות וצמחי מרפא להורדת חום, מפריעה למלחמה נגד הוירוס. יותר מכך, הורדת חום שלא לפי הצורך, עלולה להאריך את תקופת המחלה ולהגדיל את הסיכון לתופעות הלוואי.

הקפדה על מנוחה ושתייה

החולשה שאנו מרגישים בזמן המחלה, מבטאת את הצורך העז של גופנו במנוחה. בזמן שרוב המשאבים עובדים עבור מערכת החיסון, אין הגוף מסוגל לתפקד כמו ביום רגיל: לעבוד, ללמוד, לאכול או לעשות ספורט.

מעבר למנוחה, מומלץ לספק לגוף מספיק נוזלים, (חליטות, מרקים, מיצים לא ממותקים) כדי לתמוך בהזעה ובהשתנה המרובים, התורמים להורדת החום ולפינוי רעלים מהגוף.

שמירה על תזונה מתאימה

בזמן השפעת גופנו משקיע את רוב המאמצים במלחמה בוירוס. לכן הגוף לא משדר תחושת הרעב, כי מערכת העיכול לא נמצאת בראש רשימת המערכות, מבחינת השקעת המשאבים לריפוי המחלה האקוטית.

אך לא נשכח את דבריו של הרמב"ם: "יהיה מזוננו תרופתנו" ונשתדל לצרוך מזונות שלפחות לא יקשו על התמודדות הגוף. יותר מזה, עדיף שהמזונות שנאכל יועילו לטיפול הטבעי בשפעת ויתמכו בו.

לשם כך כדאי להימנע מ:

  1. מוצרי חלב: תורמים להיווצרות ליחה עודפת בגוף. בזמנים הטובים, כשאנו בריאים יותר, הגוף לרוב מצליח לסלק עודפי ליחה, אך לא הדבר בזמן המחלה, כאשר בנוכחות הוירוס, עודף ליחה עלול להביא לסיבוכים כמו סינוסיטיס (קישור למאמר "טיפול יעיל בסינוסיטיס בעזרת צמחי מרפא"), ברונכיטיס וכו'.
  2. מזונות מתוקים: הם יוצרים הפרעה מצד אחד – לתפקוד מערכת החיסון וגם לתפקוד מערכת העיכול, ומצד שני – תרומה לשגשוג של חיידקים שונים, מזדמנים או מתגוררים בגופנו באורח קבע. כל זה בתקופה בה מערכת החיסון ממוקדת בהגנה נגד הוירוס ועלולה "לפספס" התרבות מואצת של חיידקים. לכן לא נרצה לתת תרומה נוספת לשגשוגם.
  3. שתיה קרה ומזונות קרים: הם מחלישים את פעילות מערכת החיסון ומקשים על פעולת העיכול. קש קטן דומה שבר את גב הגמל.

טיפול בצמחי מרפא

ניתן לעבור את השפעת בעזרת טיפול טבעי בלבד. ישנו מגוון עשיר של תרופות סבתא בכל מסורת, העוזר לגוף להתמודד עם המחלה. ישנו מגוון לא פחות עשיר של צמחי מרפא שתורמים להחלמה.

ניתן להיעזר בחליטות ברקיחה ביתית, בפורמולות מדף מוכנות, או בהרכבים של צמחי מרפא מותאמים אישית על ידי הרבליסט קליני. במקרה של טיפול עצמי חשוב להבין מה היא האסטרטגיה הנכונה לטיפול בשפעת, שיהיה לא רק טבעי אלא גם יעיל ואפקטיבי.

אסטרטגיה של טיפול בעזרת צמחי מרפא

בניגוד לגישה הרפואית, של הורדת חום והקלה על התסמינים הלא נעימים של המחלה, גישה הוליסטית תומכת בקידום המחלה. קידום המחלה כולל בתוכו:

  • העצמה של פעילות מערכות הגוף המעורבות בלחימה נגד הוירוס,
  • פעילות ישירה נגד הנגיפים,
  • עידוד הזעה כפעולה משלימה לפעולתם הממריצה והמסלקת של הצמחים הנוספים המעורבים בטיפול.

המרצה חיסונית

ניתן להמריץ את פעילותה של מערכת החיסון, כדי לשפר את יכולתה להתמודד עם הוירוס. צמחי מרפא המוגדרים כממריצי חיסון, מביאים את המחלה לשיא מהר יותר.

חשוב לציין שמהלך מסוג זה עשוי לגרום להעלאה נוספת של חום הגוף. זוהי תופעה מבורכת במיוחד במקרים כאשר גופנו לא מעלה חום, ומראה בכך שמערכת החיסון מתקשה להשלים הליך תקין של תגובה חיסונית. זהו סימן ברור, שהשלמת הטיפול הטבעי בשפעת דורשת מעורבות של צמחים שממריצים את מערכת החיסון.

לדוגמא, מצמח הקיפודנית (Echinacea) בודדו עשרות חומרים פעילים, שלגבי כל אחד מהם הוכחה פעילות ספציפית של עירור והמרצת מערכת החיסון האנושית. מחקרים רבים מראים פעילות אנטי-ויראלית ומעוררת חיסון של יערה יפנית (Lonicera japonica) לצד פעילות אנטי בקטריאלית נגד סטאפילוקוקוס אאורוס וחיידקים נפוצים נוספים.

חשוב לציין: חלק מן הצמחים המיעודים למיעת מחלות חורף וחיזוק מערכת החיסונית לא מתאימים לזמן המחלה כמו, למשל, אסתרגלוס.

פעילות נוגדת זיהום

לצד המרצה חיסונית התורמת בעקיפין ללחימה נגד הוירוס, ניתן לפעול נגדו ישירות. בשונה מאנטיביוטיקה, צמחי מרפא נוגדי זיהום מסוגלים לפנות מהגוף הן מחוללי מחלה נגיפים והן מחוללי מחלה חידקיים. פעילות נוגדת חיידקים במקרה של מחלה ויראלית מועילה בעיקר למטרות מניעתיות ולהפחתת הסיכון לסיבוכים וזיהומים משניים.

אחד הצמחים הידועים היום בפעילות נוגדת זיהום, הוא צמח סיני בשם איסטיס הצבעים (Isatis tinctoria). העלים והשורש של הצמח מופיעים לצד הצמח יערה יפנית, המעוררת חיסון, בפורמולה סינית קלאסית Gan Mao Ling היעילה מאוד לטיפול טבעי בשפעת.

הגברת הזעה

שימוש במייזעים נועד לקדם את תהליך המחלה, כך שיהיה יעיל יותר וימנע מעבר של המחלה ממצב אקוטי למצב כרוני, שבו יותר קשה לטפל. חשוב לציין שהזעה כשלעצמה, מעודדת זרימת דם היקפית, עוזרת בפינוי רעלים דרך העור ותורמת לוויסות טמפרטורת הגוף.

צמח מייזע מצויין שנמצא כמעט בכל בית הוא זנגוויל (ג'ינג'ר או Zingiber officinalis). למרות עוצמת פעילותו המשמעותית, הזנגביל נטול רעילות ובטוח לשימוש הן כתרופה והן בשימוש יומיומי כתבלין. כמו כן הוא משפר את ספיגת הרכב הצמחים, מגן על רירית הקיבה ומפחית תופעות לוואי של צמחים אחרים.

 

ברוב המקרים גופנו מחלים משפעת, למרות הורדת החום, צריכת המזונות הלא מתאימים וחוסר המנוחה. ובכלל, גופנו הוא מנגנון מופלא, המסוגל להתמודד עם מעברי עונות, סטרס, חוסר תנועה ועודף פעילות ספורטיבית, צריכת חומרים מזיקים וחוסר הזנה נאותה. כל זאת עד גבול מסוים. וכדאי לזהות את הדגלים שמסמנים לנו את הגבול.

 

להמשך קריאה על טיפול מעשי בשפעת

מקורות:

  1. Screening and identification of the antibacterial bioactive compounds from Lonicera japonica Thunb. leaves
  2. Antiviral activity of chlorogenic acid against influenza A (H1N1/H3N2) virus and its inhibition of neuraminidase
  3. Lonicera japonica Thunb.: ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacology of an important traditional Chinese medicine
  4. Antibacterial and antifungal activity of isatis tinctoria L. (Brassicaceae) using the micro-plate method
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה