סוכריות צבעוניות על צלחות

צמחים להורדת סוכר בדם: פתרון אמיתי לסוכרת או גימיק

מה שקראו פעם "מחלת השפע" נושא היום את השם סוכרת מסוג 2. מחלת הסוכרת מסוג 2 סווגה ככזו הפוגעת בגילאי 30 ומעלה, אולם המציאות מוכיחה שסיווג זה אינו נכון שכן יותר ויותר ילדים וצעירים מאובחנים כחולי סוכרת 2. עובדה זו מגדילה את החשיפה של יותר ויותר אנשים באוכלוסיה לסיכון לחלות במחלות כרוניות נוספות במהלך חייהם.

כולם היום יודעים שסוכרת קשורה לרמות גבוהות של סוכר בדם, אולם מודעות לחוד ופעילות מונעת לחוד. אנשים, כאלה שכבר נמצאים במצב טרום סוכרת וכאלה שעדיין – לא, מנהלים אורח חיים שאינו מניעתי ועל כן קיים פוטנציאל שעוד רבים מהם נמצאים בסיכון לפתח את הסוכרת.

מה ההבדל בין סוכר לסוכרת? מה הקשר בין אינסולין לסוכרת? האם קיימים צמחי מרפא לסוכרת מסוג 2 אשר מסוגלים לרפא את המחלה? התשובות בהמשך.

סוכרת מסוג 2 ורמות סוכר בדם

במשך שנים רבות שומנים נחשבו לאשם התזונתי העיקרי בגרימת המחלה. בשלב הבא, השמנת יתר נחשבה לאשמה, אולם חלק מהמחקרים הוכיחו שסוכרת מסוג 2 יכולה להופיע ללא ליווי של השמנת יתר. היום הוכתר הסוכר לאחד הגורמים העיקריים לסוכרת מסוג 2.

כשאנו אוכלים פחמימות, הם מתפרקים במעי למונוסכרידים (מולקולות סוכרים פשוטים). אחד מהסוכרים הפשוטים הללו הינו הגלוקוז, אשר נספג מהמעי לזרם הדם, משם בהעדר מחלת הסוכרת 2 הוא נכנס לתאי הגוף השונים בעזרת הורמון האינסולין. אפשר לחשוב על אינסולין כדפיקה בדלת של התא עם שלט "גלוקוז" שמבקשת מהתא לפתוח את הדלת.

במצב כרוני של רמות גבוהות של סוכר בדם, התאים נדרשים לביצוע אדפטציה לרמות הסוכר הגבוהות, שכן הם הופכים לפחות רגישים לאינסולין. זאת אומרת, דפיקה אחת בדלת כבר לא מספיקה כדי לגרום לתא לפתוח אותה, צריך לדפוק פעמיים, שלוש, ארבע פעמים…ובזמן הזה הגלוקוז ממשיך להצטבר בזרם בדם (מצב של היפרגליקמיה).

עמידות לאינסולין

האינסולין מיוצר על ידי הלבלב באופן בלעדי ותפקידו החשוב ביותר הוא להוריד גלוקוז העודף מהדם לתוך התאים ולנצל אותו לטובת האנרגיה הנחוצה לגופנו כדי לתפקד.

עמידות לאינסולין משמעותה הקטנת הרגישות של תאי הגוף לכמויות הרגילות של אינסולין. מכאן נדרשת כמות גדולה יותר של אינסולין על מנת להכניס את אותה כמות של הגלוקוז מזרם הדם לתוך התאים. בכדי  לפצות על ירידת רגישות זו, הלבלב נאלץ לייצר כמויות גדולות יותר של אינסולין. התהליך נמשך עד שהלבלב כבר לא יכול לעמוד בדרישת היצור הגבוהה ולא מסוגל לייצר מספיק אינסולין כדי לשמור על רמות הסוכר בדם בטווח הנורמה. זהו סוכרת מסוג 2.

רמות גבוהות של הסוכר בדם עלולות להוביל לדלקת בכלי הדם, למחלות לב וסיכון שבץ מוחי, ופגיעה בכלי הדם הקטנים בעיניים, בכליות וברגליים, ועוד. בנוסף, רמות גבוהות של אינסולין בדם (היפראינסולינמיה), שהלבלב חייב לתמוך בהם, מדכאות את הורמון הגדילה (האחראי על ייצור תאי שריר) ומאיטות את שריפת השומנים. מה שמביא אותנו להשמנה ותסמונות מטבוליות.

מזרק עם איסולין ליד תפוה וקוביות סוכר
סוכר גבוה בדם מגביר את העמידות לאינסולין המגבירה את רמות הסוכר בדם. האם צמחי מרפא לסוכרת 2 מסוגלים לשבור את המעגל?

איך צמחים מורידים סוכר בדם

צמחים רבים אשר מפחיתים את רמת הסוכר בדם נחשבים לצמחי מרפא לסוכרת מסוג 2.  אבל הם עושים זאת בדרכים שונות:

  • מאיטים את הספיגה של הגלוקוז ממערכת העיכול אל הדם,
  • משפרים את הרגישות של התאים לאינסולין,
  • גורמים ללבלב לייצר יותר אינסולין,
  • מדכאים את התיאבון.

הצמחים בכל אחת מהקבוצות המוזכרות ייבחרו בקפידה בהתאם לכל מטופל.

צמחים מסוימים אשר גורמים ללבלב להפריש יותר אינסולין, עלולים להיות בעייתיים בטווח הרחוק. בעצם הם מאלצים את הלבלב לייצור יתר, מתישים אותו ומחמירים את היפראינסולינמיה, בתנאי שפעילות שיפור הרגישות של התאים לאינסולין לא מספקת או לא קיימת.

כמו כן, יש להיזהר עם צמחים בעלי רעילות פוטנציאלית או סיכוי גבוה לתופעות לוואי בנטילה לאורך זמן, כי טיפול בהפרעות מטבוליות בכלל ורמות גבוהות של סוכר בדם בפרט, הוא טיפול ארוך. זה נכון גם לגבי  הצמחים בעלי איכות אשר עלולה להחריף את בעיות בריאות קיימות, למשל, צמחים קרים למטופלים המציגים תמונה של חולשת טחול לפי הרפואה הסינית המסורתית.

צמחים המגבירים הפרשת אינסולין ע"י הלבלב: פאנקס ג'ינסנג (2), ג'ימנמה (3), אטרקטילודס.

צמחים המשפרים את הרגישות לאינסולין: פאנקס ג'ינסנג (4) (5), חילבה (1), מלון מר (6), קינמון.

צמחים מפחיתי תיאבון: ג'ימנמה, גרסיניה.

רשימת צמחי מרפא המיועדים לסוכרת מסוג 2, מעבר למופיעים לעיל, היא מספיק ארוכה כדי להתאים שילוב מתאים באופן אישי כמעט לכל אחד.

אסטרטגיה להורדת רמות סוכר בדם

המסקנה המקובלת היום היא שניתן להימנע ולטפל בסוכרת מסוג 2 בעזרת שינויים מהותיים בתזונה ואורח החיים מצד אחד. מצד שני – לא ניתן להגיע להישגים משמעותיים ללא השינויים הללו הכוללים:

  • הפחתה בצריכת הפחממות ושיפור איכותן,
  • שיפור התפקוד של מערכת העיכול,
  • פעילות גופנית כחלק משגרת החיים,
  • שיפור השינה והורדת רמות מתח,
  • הפחתת כמות הרעלים הסביבתיים.

לכן, ליטול צמחים ללא כל שינוי בחיי היומיום זה כמו לשפוך מים ושמן למדורה, או לסתום את הדליפה עם פלסטר. הפתרון היעיל הוא לשלב את השינויים באורח חיים בתמיכה של צמחי מרפא המטפלים בסוכרת מסוג 2.

 

מקורות

(1) Kiss R, Szabó K, Gesztelyi R, et al. Insulin-Sensitizer Effects of Fenugreek Seeds in Parallel with Changes in Plasma MCH Levels in Healthy Volunteers. International Journal of Molecular Sciences. 2018; 19 (3): 771. doi: 10.3390 / ijms19030771.

(2) Waki ​​I, Kyo H, Yasuda M, Kimura M. Effects of a hypoglycemic component of ginseng radix on insulin biosynthesis in normal and diabetic animals. J Pharmacobiodyn. 1982 Aug; 5 (8): 547-54.

(3) Al-Romaiyan A, King AJ, Persaud SJ, Jones PM. A novel extract of Gymnema sylvestre improves glucose tolerance in vivo and stimulates insulin secretion and synthesis in vitro. Phytother Res. 2013 Jul; 27 (7): 1006-11.

(4) Liu Z, Li W, Li X, Zhang M, Chen L, Zheng YN, Sun GZ, Ruan CC. Antidiabetic effects of malonyl ginsenosides from Panax ginseng on type 2 diabetic rats induced by high-fat diet and streptozotocin. J Ethnopharmacol. 2013 Jan 9; 145 (1): 233-40.

(5) Lee SH, Lee HJ, Lee YH, Lee BW, Cha BS, Kang ES, Ahn CW, Park JS, Kim HJ, Lee EY, Lee HC. Korean red ginseng (Panax ginseng) improves insulin sensitivity in high fat fed Sprague-Dawley rats. Phytother Res. 2012 Jan; 26 (1): 142-7.

(6) White P, Krol E, Scott L, Kim H, Krejpcio Z and Vincent J (2019). Does chromium and bitter melon activate insulin signaling?. Front. Chem. Conference Abstract: National Organization for the Professional Advancement of Black Chemists and Chemical Engineers (NOBCChE) 45th Annual Conference . doi: 10.3389/conf.fchem.2018.01.00017

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה