צמחי מרפא לשיפור יכולת הלמידה

כל אדם שהיה אי פעם סטודנט, יודע כמה זה מאתגר להתרכז לאורך זמן, לזכור כמויות עצומות של מידע ולקטלג אותו במגירות הנכונות. שלא נדבר על התמודדות עם לחץ שלפני מבחן, חרדת בחינות והמוטיבציה שדרושה לכתיבת עבודות. תזונה נכונה, שנת לילה טובה, וצמחי מרפא עשויים מאד להועיל לשיפור יכולת הלמידה.

במאמר זה אתמקד בצמחי מרפא בעלי פעילויות מגוונות, אשר עשויים להשפיע ולתרום לתהליך הלמידה כי הם:

  • בעלי איכויות מרגיעות וממקדות,
  • מאזני רמות סטרס,
  • מחזקים ומזינים את מערכת העצבים,
  • משפרים את יכולת הלמידה דרך שיפור יכולת הריכוז ומאפשרים בהירות.

נענע חריפה/מנטה Mentha piperita

המנטה היא צמח בגודל בינוני, השייך למשפחת השפתניים והינו בעל עוצמת פעילות מתונה. חלק הצמח שבו אנו משתמשים הוא העלים. נוכל לראותה במגוון רב של חליטות, ואף מקומות מסוימים בעולם המשתמשים בה כתבלין, בשל הפעילויות המגוונות שלה וטעמה הטעים.

המנטה, מצד אחד, מסייעת להבהיר ולמקד את המחשבה, כנראה באמצעות החריפות שלה, ומצד שני, מרגיעה את הנפש, עקב פעילותה נוגדת העווית, הנובעת מהארומטיות שלה.

בנוסף, המנטה מעודדת פעילות טובה של מערכת העיכול. כקרמינטיבית, היא מפוגגת גזים, משפרת בעדינות את פעולת הכבד, וכך פותחת תנועה עיכולית סדירה וזורמת.

את הקשר בין עיכול ללימודים ניתן לראות דרך הרפואה הסינית המסורתית: כושר הריכוז והלמידה קשורים לאלמנט האדמה ולאיבר הטחול. כאשר הטחול, אחראי על עיכול, עיבוד, הובלה וספיגה של המזונות (כמו גם ספיגה והטמעת מידע ורעיונות). כשהטחול חלש, העיכול אינו שלם, הספיגה חלקית, ונוצרת לחות בגוף. הלחות מערפלת את המחשבה ומקשה על הריכוז בלימודים ועל יכולת ספיגת המידע.

גוטו קולה/ספלילה Centella (Hydrocotyl) asiatica

הספלילה היא צמח השייך למשפחת הסוככיים, היא בעלת עוצמת פעילות בינונית, חלק הצמח שבו אנו משתמשים הוא העלים ואנו נעזרים בה בעיקר למצבים של עייפות כרונית, עודף סטרס, שיקום הרקמות, לחולשה של מערכת העצבים ולשיפור יכולת הלמידה.

הספלילה הינה צמח אדפטוגני. כלומר, משקמת ומאזנת של בלוטת האדרנל ובכך מסייעת לוויסות רמות סטרס בגוף ובנפש, לשיפור מצב הרוח, ולחרדה לפני ובעת בחינות. בנוסף, פעילותה המגנה והמשקמת של מערכת העצבים, מסייעת לשיפור הזיכרון והריכוז, ולחיזוק היכולות המנטליות של עיבוד וארגון של מידע.

הספלילה בעת ובעונה אחת ממריצה וגם מרגיעה, ובכך יוצרת קרקע טובה להתמודדות עם רוב אתגרי הלמידה.

אדמונית Paeonia lactiflora

האדמונית היא שיח קטן, בן למשפחת האדמוניים. בעלת עוצמת פעילות מתונה וברפואת הצמחים המודרנית, אנו עושים שימוש בשורש שלה. לאדמונית פעילויות מגוונות: מניעה ומזינה את הדם, נוגדת עווית ומנקזת את הכבד בעדינות.

האדמונית משתלבת נפלא בפורמולות צמחיות רבות, על כן אני מרבה להשתמש בה בהרכבים עקב איכותה המאוזנת והמאזנת. יש לה יכולת לאזן ניגודים, ובכך לווסת את מצב הרוח. בנוסף, פעילותה המשמעותית כנוגדת עווית, מסייעת להפחית חרדה ורמות סטרס, ונותנת תחושה של שלווה ושל איזון.

מבחינת הרפואה הסינית המסורתית, לעיתים, קשיי ריכוז, חוסר זיכרון, דיכאון וחרדה עלולים לנבוע מחוסר דם המוביל ל"תקיעות דם" (בדומה לאנמיה- כשלא מגיעה כמות חמצן מספקת למח). האדמונית מחזקת וגם מניעה את הדם, ובכך מסייעת בשיפור היכולות והתפקודים המנטליים והנפשיים.
מעבר לזאת, חמיצותה של האדמונית מסייעת בשחרור המחשבה ובמניעת חשיבה אובססיבית, ובכך מסייעת להירגע לפני מבחנים, ומאפשרת חשיבה קולחת לכתיבת עבודות.

לסיכום, ישנם צמחי מרפא בעלי פעולות מגוונות לשיפור יכולת הלמידה. במאמר זה סקרתי רק חלק מצומצם מהם. כמובן שנעדיף לשלב צמחי מרפא עם פעילויות משלימות ביחד בפורמולה, ולשם כך כדאי להתייעץ עם הרבליסט קליני מוסמך.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה