צמחים לתחזוקה ולשיפור ביצועים של אתלטים

בשבעים השנים האחרונות ישנם יותר ויותר מחקרים בנוגע לצמחי מרפא ויכולתם לשפר ביצועים וסיבולת אצל אתלטים. צמחי המרפא משפרים את תפקודי מערכות הגוף ואת חוסנה של הנפש, והנם אמצעי קל ויעיל לחיזוק של ספורטאים.

על מנת לעשות ספורט באופן בריא, בין אם הספורטאי הינו במסלול מקצועי, או שהאימון מהווה עבורו תחביב לשעות הפנאי, ישנם מספר מאפיינים של בריאות שכדאי להתייחס אליהם:

 • מערכות גוף חיוניות, כגון ריאות, כליות כבד ולב, אשר פועלות באופן מיטבי, כדי שהספורטאי יוכל להתאמן באופן האופטימלי ביותר עבורו ולהגיע להישגים אליהם הוא שואף,
 • מערכות פינוי בגוף, אשר יפנו ביעילות תוצרי לוואי, הנוצרים כתוצאה מתהליכי חילוף החומרים בגוף ובכך יסייעו לבריאות הספורטאי.
 • מערכת עיכול בריאה, להנעה, פירוק והתמרה של המזונות אותם הספורטאי אוכל ולשם ספיגה שלמה של חומרי הזנה להם הגוף זקוק,
 • מערכת שלד חזקה, גמישה היכן שצריך, וללא פציעות. פעמים רבות נוצרות פציעות כרוניות ודלקות אצל ספורטאים. גם בכך כדאי לטפל באופן סדיר, על מנת שלא להשבית את פעילויות הספורט.
 • מערכות לוויסות מתחים בריאות ומאוזנות. כגון בלוטת האדרנל ובכלל, מערכת העצבים.
  הצמחים שמיד אפרט עליהם, מסייעים בתחזוקה ובשיפור הפעילות של המאפיינים שציינתי למעלה. כל צמח עובד על מאפיין בריאותי אחד או יותר ובמנגנוני פעולה מגוונים.

ג'ינסנג סיבירי

שם בלטינית: Eleutherococcus senticosus

הג'ינסנג הסיבירי הינו עץ למשפחת הקיסוסים. הוא בעל עוצמת פעילות מתונה והחלק שבשימוש ברפואת הצמחים הינו השורש שלו.

בשנות החמישים, גילה רופא רוסי בשם I.I. ברקמן, את יכולותיו של הג'ינסנג הסיבירי, כצמח מרפא מחזק ומזין לאתלטים, כשחיפש צמחים משפרי ביצועים גופניים והישגיים. הוא חקר את צמח הג'ינסנג הקוריאני, אך עקב מחירו היקר, הוא חיפש צמח מקומי, שיעבוד בצורה דומה ושעלותו תהייה סבירה. אז הוא מצא את הג'ינסנג הסיבירי וגילה במחקרים רבים, כי הוא מסייע בשיפור בביצועים, להתמודדות עם עייפות כרונית, ולחיזוק חוסן הגוף למחלות.

לג'ינסנג הסיבירי סגולות רבות:

 • הוא משקם, מאזן ומווסת את בלוטת האדרנל ואת מערכת העצבים, ובכך מסייע להתמודדות עם לחץ ולשיפור היכולות המנטליות,
 • מעלה יצירת מספר המיטוכונדריות בתאי שריר הלב ובכך תורם לחיזוק הלב ולשיפור הנשימה התאית באזור הלב.
 • הוא מעלה את חוסן הגוף בהתמודדות מול טמפרטורות קיצוניות,
 • ממריץ ומשפעל את מערכת החיסון ובכך מעלה את חסינות הגוף מול מחלות זיהומיות.
 • מחקרים מראים שהוא העלה ב23% את התפוקה של אתלטים לעומת קבוצת הביקורת,(1)  ומעלה את יכולת הסיבולת שלהם.
 • בנוסף, הוא מוריד רמות סוכר בדם, וגם מסייע בטיפול במחלות דלקתיות של רקמות החיבור,
 • איכותו המשקמת, המחזקת והממריצה מסייעת בטיפול בעייפות כרונית ובדיכאון.

*הג'ינסנג הסיבירי מתאים לשימוש רק למשך מספר חודשים ואינו מתאים לשימוש בזמן מחלה זיהומית אקוטית, לא מתאים לסובלים מאד מחום ולאנשים עם נפילות סוכר, ויש לנקוט זהירות עם אנשים עם בעיות בתפקודי הלב, וכאלה שלוקחים תרופות להורדת רמות הסוכר בדם ולהסדרת קצב הלב.

שכיזנדרה – זרע חמשת הטעמים

שם בלטינית: Schisandra chinensis

זרע חמשת הטעמים הינו פרי של עץ מהמזרח הרחוק, ועוצמת פעילותו בינונית. בסין העתיקה הוא היה נחשב לפרי שמקנה, למי שאכל אותו, מראה צעיר, וכיום, אנו יכולים להתחבר לכך עקב היותו נוגד חמצון רב עוצמה.

ברפואת הצמחים המודרנית יש לשכיזנדרה הסינית שימושים רבים:

 • מחקרים מראים, שביכולתה לעודד העלאת מסת שריר לאחר אימוני כוח ושהיא מסייעת במניעת ניוון שרירים (2).
 • היותה נוגדת חמצון רבת עוצמה ויכולתה להגן על תאי עצב, מסייעים בשימור ושיפור יכולות קוגניטיביות. היא משמשת לטיפול בADD ונעזרים בה אף בטיפול באלצהיימר.
 • היא מגנה על הכבד מפני רעילות ומסייעת בשיקומו וברפואה הסינית היא מאזנת את ערוץ האנרגיה של הכבד.
 • איכותה החמוצה והמכווצת מסייעת בחיזוק שלפוחית השתן ולמניעת דליפת שתן וברפואה הסינית המסורתית היא שומרת על התמצית, כלומר, מסייעת בשמירה על הפוריות ובאנטי-אייג'ינג.
 • זרע חמשת הטעמים הינו אדפתוגן, המסייע להרמן מערכות לוויסות סטרס בגוף, ולחיזוק כללי.
 • השכיזנדרה מחזקת את הריאות ומטפלת במצבים של שיעול כרוני וצפצופי נשימה הנובעים מחולשה של הריאות.

מומלץ ליטול את השכיזנדרה בשילוב עם שורש הליקריץ, מאחר וחמיצותה של השכיזנדרה עלולה לגרות את רירית הקיבה, ושורש הליקריץ יסייע לאזן תופעה זו.

פטריית קורדיספס

שם בלטינית: Cordyceps sinensis

הקורדיספס הינה פטריית כוח סינית בעלת עוצמת פעילות מתונה. כינויה כפטריית הזחל הסינית נובע מהיותה פטרייה שגודלת על זחלים. הספורטאים הסינים השתמשו בה על מנת לשפר ביצועים בתחרויות ספורט (3) ומכאן המוניטין שלה כצמח מרפא מנצח לאתלטים.

תכונות הקורדיספס הן:

 • הקורדיספס מסייעת בשיפור ביצועים אצל ספורטאים דרך הגברת יכולת הסיבולת שלהם (4) ובהגנה על גופם מפני נזקי סטרס חמצוני (5).
 • הקורדיספס מטפלת בסינדרום מטבולי. היא מורידה לחץ דם, מורידה רמות סוכר בדם, ומורידה רמות כולסטרול ושומנים בדם.
 • היא אדפתוגנית, כלומר, היא משקמת ומאזנת את בלוטת האדרנל ואת בלוטת התריס ומשקמת ומחזקת את מערכת העצבים ובכך משפרת את התמודדות הגוף והנפש עם מצבי סטרס.
 • פטריית הזחל הסינית מווסתת וממריצה את פעילות מערכת החיסון ובכך מסייעת בשמירה על חוסנו ועמידותו של הגוף בפני מחלות.
 • הקורדיספס משקמת ומגנה על הכבד ועל הכליות מפני רעילות.
 • היא מעכבת תהליכי הזדקנות, אנטי-סרטנית ונותנת כוח ואנרגיה.
 • יש לה השפעה חיובית על מערכת הלב וכלי הדם. היא מרחיבה את כלי הדם, מסדירה את פעילות הלב ונוגדת אנמיה.

*יש לנהוג בזהירות עם חולי סכרת, מפני היפוגליקמיה, עקב יכולתה של הקורדיספס להוריד רמות סוכר בדם. בנוסף, אין להשתמש בקורדיספס במצבים של סרטן הערמונית ובחולי סרטן מיאלוגני לסוגיו. כמו כן, אין להשתמש בקורדיספס בנוטלי תרופות שמדכאות את מערכת החיסון.

הקורדיספס, בהשוואה לג'ינסנג הסיבירי, הינה בעלת השפעה פחות ממריצה ופחות מחממת, והמתינות שלה מתאימה לאנשים, שהחום וההמרצה של הג'ינסנג הסיבירי, עזים מדי עבורם.

זנטוקסילום

שם בלטינית: Zanthoxylum spp

הזנטוקסילום הוא עץ קוצני, בשימוש מסורתי של אלפי שנים. ברפואה הסינית, משתמשים בזרע שלו, כתבלין, פלפל סציואן. ברפואת הצמחים המערבית, עובדים עם מין שונה, ומשתמשים בזרע ובקליפת הגזע.

לזנטוקסילום יש עוצמת פעילות בינונית והוא משמש לשיפור זרימת הדם ההיקפית, לטיפול בדלקות ובכאבי פרקים ושרירים ולשיכוך כאב. בנוסף, הזנטוקסילום הינו צמח מיזע, והוא טוב לתמיכה בגוף בהתמודדות עם חום בתחילת מחלה אקוטית כגון שפעת והצטננות.

לספורטאים, הזנטוקסילום יכול לסייע בהזרמת הדם ובחימום השרירים, ובכך לסייע במניעת פציעות ספורט. בנוסף, הוא יכול לסייע בהחלמה מפציעה, עקב איכותו נוגדת הדלקת ומשככת הכאב.

 

כפי שראינו, ישנם צמחי מרפא שונים לתחזוקה ולשיפור ביצועים של אתלטים. להתאמה אישית של הצמחים כדאי לפנות לייעוץ אצל מטפל מוסמך ברפואת צמחים.

לקריאה נוספת בנושא: צמחי מרפא לטיפול טבעי בפציעות ספורט

 

מקורות:

(1) Kuo J, Chen KW, Cheng IS, Tsai PH, Lu YJ, Lee NY. "The effect of eight weeks of supplementation with Eleutherococcus senticosus on endurance capacity and metabolism in human." Chin J Physiol. 2010 Apr 30;53(2):105-11

(2) Kim KY, Ku SK, Lee KW, Song CH, An WG."Muscle-protective effects of Schisandrae Fructus extracts in old mice after chronic forced exercise." J Ethnopharmacol. 2018 Feb 15;212:175-187. doi: 10.1016/j.jep.2017.10.022. Epub 2017 Oct 28

(3) D. C. Steinkraus J. B. Whitfield "Chinese Caterpillar Fungus and World Record Runners" American Entomologist, Volume 40, Issue 4, 1 October 1994, Pages 235–239

(4) Chen CY, Hou CW, Bernard JR, Chen CC, Hung TC, Cheng LL, Liao YH, Kuo CH. "Rhodiola crenulata- and Cordyceps sinensis-based supplement boosts aerobic exercise performance after short-term high altitude training." High Alt Med Biol. 2014 Sep;15(3):371-9. doi: 10.1089/ham.2013.1114

(5) Rossi P, Buonocore D, Altobelli E, Brandalise F, Cesaroni V, Iozzi D, Savino E, Marzatico F. "Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation." Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:979613. doi: 10.1155/2014/979613. Epub 2014 Apr 1

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה