צמחים למניעת מחלות חורף

החורף כבר כאן, ואליו מצטרפים העיטושים, הנזלות והשיעולים. הילדים נדבקים מילדים אחרים בגן ובבית הספר, וכל המשפחה נעשית חולה. זה סביר להחסיר מספר מועט של ימי עבודה. אך כשכל המשפחה חולה, זה יכול להסתכם בהיעדרות רבה מהעבודה ובאובדן הכנסה.

ובכלל, לא כייף להיות חולים. בריא, אולי, להיות חולה פעם-פעמיים בעונה, כדי להפעיל את מערכת החיסון שלנו, שתתחדש. אך כשזה אירוע שחוזר לעיתים קרובות, זה כבר לא כייף.

מהן מחלות חורף?

על פי רוב, מחלת חורף מוגדרת כמחלה וויראלית. הרפואה הסינית מגדירה זאת בצורה פשוטה יותר, ובעצם מסבירה ווירוס כחדירה של "פתוגן" חיצוני דרך מערך ההגנה של הגוף.

מתי מחלות חורף אינן בריאות לנו?

מחלות חורף כבר אינן תהליך בריא, כשהן חוזרות ונשנות לעיתים קרובות, ואינן מגיעות למיצוי המלא שלהן. כלומר, כשהן עוברות ממצב אקוטי למצב כרוני, שבו אנו מרגישים חולים רוב הזמן, ומצב זה מבטא חולשה חיסונית.

מהו מיצוי מלא של מחלת חורף?

מיצוי מלא של מחלת חורף, הוא כשהתגובה החיסונית מלאה, וזה מתבטא בעליית החום באופן משמעותי, נזלות ושיעולים מלאים, שבהם מתפנה הרבה ליחה, מנוחה שמאפשרת למערכת החיסון לעבוד ושבתום מספר ימים, המחלה מסתיימת ללא שאריות מתמשכות של חולשה, שיעולים ונזלות.

איך נעזור לגוף שלנו, למנוע הישנות גבוהה של מחלות חורף

ישנן מספר דרכים למניעת מחלות חורף:

  • תזונה מלאה ומחזקת: כלומר, הימנעות ממזונות יוצרי ליחה כגון מוצרי חלב ופחמימות ריקות. זאת על מנת לא להחליש ולהעמיס על מערכת העיכול ועל מערכת החיסון וכדי לא ליצור ליחה שתעמיס על מערכת הנשימה.
  • צמחי מרפא לחיזוק המערכת החיסונית: הינם צמחים שממריצים ומווסתים את פעולת מערכת החיסון
  • צמחים שמזינים ושמשקמים את מערכת הנשימה
  • צמחים אדפטוגנים שמווסתים ומשקמים את מערכת החיסון ואת בלוטת האדרנל ובכך, משפרים את מנגנוני האדפטציה של הגוף ומפחיתים את ההשפעה המחלישה של הסטרס ושינויי מזג אוויר על מערכת החיסון.

ברפואת הצמחים המסורתית נעזר בצמחים משחררי חיצון. צמחים אלו הינם צמחים שהודפים מחלות מהגוף, כשהן עדיין נמצאות בשכבה המגנה החיצונית של הגוף. ונעזר אף בצמחים מחזקי טחול וריאה, אשר יחזקו את השכבה המגנה של הגוף וישפרו את פעולת מערכת הנשימה ומערכת העיכול, ובכך יורידו עומס מהגוף.

קדד קרומי – Astragalus membranaceus – Huang Qi

האסטרגלוס הינו צמח ממשפחת הפרפרניים והינו בעל עוצמת פעילות עדינה. ברפואת הצמחים אנחנו משתמשים בשורש מצמח בן 4-5 שנים.

הקדד הקרומי בעל סגולות רבות. הוא מעורר ומווסת את מערכת החיסון, על ידי עירור תאי חיסון שמטפלים בווירוסים ובתאים סרטניים, מצד אחד, ודיכוי ייצור של תאי חיסון יוצרי דלקת, מהצד השני.

בנוסף, צמח זה תומך במערכת העיכול בכל מה שקשור בבעיות ספיגה. יש לו יכולת מופלאה לעצור שלשולים ובכך למנוע איבוד של נוטריינטים וכמו כן, הוא משפר תיאבון ואת היכולת של הגוף לקבל הזנה.

ברפואה הסינית המסורתית, האסטרגלוס הינו צמח מתקתק חמים ויבש והוא נחשב למחזק של הטחול והריאה הסיניים. הטחול הסיני אחראי על עיכול, עיבוד וספיגה של המזון, וכשהוא חלש הוא יוצר לחות וליחה.

הריאות הסיניות אחראיות על מערכת החיסון ועל מערכת הנשימה ובכך האסטרגלוס עוזר במניעת מחלות חורף. בנוסף, בשל היות הקדד בעל איכות חמימה ויבשה, הוא מסייע בייבוש ליחה, וכמו כן, הפעולה המחזקת שלו על הטחול הסיני, מונעת ייצור לחות וליחה אשר מעמיסות על מערכת העיכול, הנשימה והחיסון.

בנוסף, הטחול והריאות הסיניים, יוצרים את שכבת המגן של הגוף, ה-WEI QI, שתפקידה למנוע כניסת מחוללי מחלה אל הגוף ולהדוף אותם החוצה. האסטרגלוס מחזק את שכבת מגן זו, וגם בכך מונע מחלות חורף.

לקדד גם השפעה מווסתת ומשקמת על בלוטת האדרנל ובכך הוא מסייע בהורדת רמות סטרס. כידוע, לסטרס יש תפקיד בהחלשת המערכת החיסונית והפחתה שלו, תגרום לפחות שחיקה של מערכת זו ותסייע באופן עקיף, למניעת מחלות חורף.

*אין לקחת צמח זה אם יש עצירות או נטייה לעצירות, עקב היותו עוצר שלשולים, ואין לקחת אותו בזמן מחלה אקוטית, עקב היותו צמח מזין ובכך הוא עלול להכניס את המחלה עמוק יותר אל תוך הגוף.

קודונופסיס – Codonopsis pilosula – Dang Shen

הקודונופסיס הינו שיח ירוק ויפה, עם פרחים דמויי פעמון. עוצמת פעילותו עדינה וברפואת הצמחים אנחנו משתמשים בשורש שלו.

הקודונופסיס הינו צמח מחזק ומזין ומזכיר בסגולותיו את הג'ינסנג הקוריאני, אם כי הוא פחות ממריץ ופחות מחמם ועוצמתו עדינה יותר. כינויו הוא "ג'ינסנג לעניים", עקב מחירו הנמוך ביחס למחיר הג'ינסנג הקוריאני.

הקודונופסיס מזכיר בפעילותו הטיפולית את האסטרגלוס, הוא אחד מצמחי המרפא המעוררים והמווסתים ובסופו של דבר תורם לחיזוק המערכת החיסונית.  כמו כן, הוא מזכיר את האסטרגלוס בזיקתו למערכת העיכול ולמערכת הנשימה. בנוסף הוא משקם ומווסת את פעילות בלוטת האדרנל. כלומר, הקודונופסיס מוריד רמות סטרס ומונע את היחלשותה של מערכת החיסון ובכך הוא גם מסייע במניעת מחלות חורף.

יש לו גם זיקה למערכת הדם, ואנו נותנים אותו כחלק מטיפול באנמיה.

ברפואה הסינית המסורתית יש לו זיקה לטחול ולריאות הסיניים, ואף הוא, כמו הקדד, מחזק את שכבת ה-WEI QI, שיכבת המגן של הגוף, שפירטתי עליה קודם ובכך מסייע במניעת מחלות חורף.

בניגוד לאסטרגלוס, הוא אינו מייבש, ולכן יהיו טוב גם לנשים בגיל המעבר, והוא גם אינו עוצר שלשולים, ולכן מותר לתת אותו גם במצב של עצירות.

*אין לקחת צמח זה בזמן מחלה אקוטית, עקב היותו צמח מזין ובכך הוא עלול להחדיר את המחלה עמוק יותר אל תוך הגוף.

פטריות כוח

הידועות בין פטריות הכוח:

פטריות הכוח עוזרות במניעת מחלות חורף הודות לכמה מנגנוני פעולה:

הן מעוררות ומווסתות את פעילות מערכת החיסון, זאת באמצעות פוליסכריד בשם בטא-גלוקן. בנוסף, רכיב זה הינו מזון פרה-ביוטי לפלורת החיידקים המועילים של המעי, ובכך יש להן תרומה נוספת בהיבט החיסוני.

הן משקמות ומווסתות את פעילות בלוטת האדרנל, ובכך הן מורידות את רמות הסטרס בגוף. בכך הן מונעות התשה של מערכת החיסון ומסייעות באופן עקיף למנוע מחלות חורף.

הן מטפלות בסינדרום מטבולי, כל פטרייה במאפיינים מסוימים של סינדרום זה. כלומר יש פטריות כוח שמורידות לחץ דם, יש כאלו שמורידות רמות סוכר בדם, ויש כאלו שמורידות רמות כולסטרול ושומנים בדם. על ידי הטיפול בסינדרום המטבולי, הן מונעות הצטברות של רעילות מטבולית בגוף, ובכך מקלות על מערכות הגוף לתפקד כראוי. תפקוד תקין של מערכות הגוף יוצר גוף חזק ועמיד, שפחות פתוגנים יכולים להיכנס אליו, ואף בכך פטריות הכוח מסייעות במניעת מחלות חורף.

*אין לקחת את פטריות הכוח בזמן מחלה אקוטית (=חריפה), עקב היותן מזינות ובכך הן עלולות להחדיר את המחלה עמוק יותר אל תוך הגוף.

סילר – Ledebouriella divaricate – Fang Feng

הסילר הינו צמח בן משפחת הסוככיים, והינו בעל עוצמת פעילות בינונית וברפואת הצמחים אנו משתמשים בשורש שלו.

שמו הסיני "Fang Feng", פירושו "מגן הרוח", והוא מעיד על פעילותו כמגרש חיצון. צמחים מגרשי חיצון, הינם צמחים שגורמים לפעולת הזעה, ובכך הודפים פתוגנים מהגוף ואכן, ברפואת הצמחים המערבית, הסילר הינו צמח מייזע.

בנוסף, הסילר הינו נוגד זיהום, ולכן, גם אם מחלה התחילה להיכנס אל הגוף, הוא יוכל להתחיל לטפל בה. כלומר, ניתן להיעזר בצמח זה, גם בסיום מחלת חורף, כדי לוודא שהמחלה תצא מהגוף ולשמור על הגוף עד שיתחזק.

לסיכום, ישנם צמחי מרפא רבים לחיזוק המערכת החיסונית ולמניעת מחלות חורף ובדרך כלל כדאי לקחת אותם בסתיו ובתחילת החורף. כמובן, בדרך כלל נשלב צמחים אלו בפורמולה, ולשם כך כדאי לפנות לייעוץ אצל הרבליסט מוסמך.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה