טיפול הוליסטי: 3 מרכיבים הכרחיים

יתכן שיותר מפעם שמעת אמרה שגורה בפי מטפלים ברפואה משלימה / אלטרנטיבית: "אנו מטפלים באדם ולא במחלה". מה זה אומר בפועל ומה זה בכלל – טיפול הוליסטי? איך טיפול מסוג זה שונה מטיפול רגיל? ממה הוא מורכב?

הגדרה מפורשת יותר, של רפואה הוליסטית היא כזו שמדגישה "את הצורך בבחינת גופו, רגשותיו, אופן חשיבתו וסביבתו של החולה ככלל, ולא רק את האיבר הבודד או את התפקוד המובחן".

אך בפועל, איך ניתן לדעת האם הטיפול – בין אם נטורופתי, בצמחי מרפא, דיקור או אחר – אכן הוליסטי?

1. טיפול הוליסטי מתחיל בתשאול

טיפול הוליסטי יכלול בתוכו תשאול מקיף ומעמיק. מאחר והתמקדות בבעיה ספציפית אינה טיפול באדם כשלם, התשאול:

 • אינו נשאר בגבולות הבעיה שאיתה מגיע האדם,
 • לא מסתפק בתיאור של סימפטומים וכאבים,
 • לא מסתיים ברשימת תרופות ואבחונים רפואיים.

התשאול יגיע לעומק הגוף ו/או הנפש, יעבור דרך מערכות שונות בגוף. דגש מיוחד ניתן למערכת העיכול, שתפקודה התקין מהווה בסיס איתן לבריאות (גם נפשית), לכן לרב תהיה מעורבת בטיפול. מרכיבים חיוניים נוספים שחשובים לנו להבין: תזונה, אופי השינה, ותנועה – פעילות.

סביר שתתבקש להביא עמך מסמכים רפואיים כגון: אבחונים רפואיים, רשימת תרופות ותוצאות בדיקות דם, שהם כלי חשוב נוסף לבניית תמונת המצב הכוללת.

מאחר ואיסוף המידע הוא תהליך מקיף ורחב כל כך, ניתן להבין מדוע ייעוץ קצר "על רגל אחת" ליד מדפי התוספים, או אפילו לעיתים ברפואת מומחים (המתמקדים באיבר או מערכת ספציפית) לא ניתן לראות את התמונה השלמה. מכך יכול לנבוע מענה מצומצם או סימפטומטי בלבד, ועל כן לא הוליסטי או שלם.

2. כולל שינוי באורח חיים

הדרך להחלמה ובריאות כרוכה בתהליך שבבסיסו מוכנות לשינוי. ברוב המקרים נחוץ השינוי, הן תזונתי והן סביבתי כדי להחזיר את הגוף לאיזון. אדם הרוצה לקחת חלק בתהליך ריפוי הוליסטי יתבקש לערוך שינויים בהרגלים או דפוסים שייתכן ותרמו להיווצרות המצב.

אורח חיים בריא בראי הרפואה המסורתית הוא כזה המתואם ומתחשב במחזוריות הטבע, כולל:

 1. שינה בשעות הנכונות,
 2. תזונה הקרובה ככל הניתן לרכיביה המקוריים ולא מעובדת ומותאמת אישית,
 3. הפחתת מתח,
 4. פעילות גופנית המתחשבת אף באופי העונתי.

מעבר לכך, תשומת לב לתחומי החיים:

 • איזון בין עבודה ופנאי,
 • השתלבות חברתית- משפחתית זוגית,
 • מימוש עצמי – עיסוק בפעילות/ עבודה/תחביב משמעותי,
 • שאלה לגבי תחושת הגשמה, יעוד.

איננו מצפים לריפוי או ההחלמה מידיים, אסכולות מסויימות גורסות כי תהליך הריפוי עשוי לקחת חודש טיפול על כל שנה שסבל האדם מאותה בעיה.

פיתרון נקודתי (תוספי תזונה הנצרכים באופן אקראי או עומס תרופתי) המפחיתים תופעה או סימפטום מסויים, לא יהווה ריפוי אמיתי לאורך זמן.

3. טיפול הוליסטי הוא תהליך

אמרתי שטיפול ידרוש מאמץ? אוסיף לכך ואומר שהטיפול ייקח זמן.

הבעיה, או נכון יותר – הבעיות, שהגוף סובל מהן לא הגיעו ביום אחד גם אם כך נראה. הגוף התמודד עם הקשיים לפחות תקופה כלשהי עד נכנע וחשף אותם. בשלב זה התהליך החל ולא ניתן להחזיר גלגל אחורה בלחיצת כפתור.

צמחי מרפא, תוספי תזונה, טיפולים בדיקור, רפלקסולוגיה ואחרים הם כלי עזר חשובים בטיפול הוליסטי. בצורה הדרגתית הם עוזרים לנו לחזור אל המסלול הבריא יותר, לעורר בגוף את מנגנוני הריפוי הטבעיים הטמונים בו. תהליך שלוקח זמן והתמדה.

השינוי באורח החיים חשוב שיהיה הדרגתי על מנת שיטמע כחלק מהשיגרה ויהפוך להיות דרך חיים בריאה ונכונה יותר. על כן חשוב ליווי מקצועי בזמן זה לתמיכה, שאלות שעולות לצורך התאמות וגילוי הדרך האישית החדשה.

לסיכום

האמור נועד על מנת לעזור להבחין האם הגעת למקום הנכון עבורך שיעניק טיפול מתאים.

יצאת מהטיפול הראשון מופתע/ת מאופן הבדיקה לפרטי פרטים במעמקי גופך וגם למדת משהו חדש על תפקודו? צוידת במספר תובנות ומועד לפגישה הבאה, רשימה ראשונית של משימות ואולי מרשם של צמחי מרפא / תוספי תזונה / תכשירים טיפוליים / הנחיות לתרגול? איחוליי, התברכת בטיפול הוליסטי!

 

מזמינה אותך להשוות בין טיפול הוליסטי בסינוסיטיס לאומת טיפול רגיל.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כתבות נוספות בבלוג

צורב לי

כמטפלים העוסקים ברפואה טבעית, בין אם מדובר בנטורופתיה, רפואה סינית או רפואת צמחים, המטופלים אותם אנו פוגשים בקליניקה המודרנית כיום, מגיעים אלינו במצב יותר מורכב,

קרא עוד »

כתיבת תגובה